Tag Archive: Nutrition

Mar 10

‘Clean Eating’, What is it?

Clean eating is not a diet, it is a simple approach to a healthy lifestyle.  It is centered around eating mainly whole foods that are unprocessed and in their natural form. (meaning no added chemicals or ‘man-made’ ingredients).  It’s a diet high in healthy fats, complex carbohydrates, lean proteins, and lots of water.  I see it as a lifestyle, …

Continue reading »

Nov 21

‘Black Friday’ SALE!!

  P90X w/ 3 Shakeology Packets $99                                                                            Hip Hop Abs $24.95 TurboFire $53                                                                                                              10 Minute Trainer $59.90 Power 90 $44.90                                                                                                          Squishy Ball $3.95 Body Gospel $24.95 If you are like me and leery of clicking links on a blog, you can see all the deals on the Team Beachbody website at http://www.teambeachbody.com/shop/holidayoffer?referringRepId=116670 (this is where my …

Continue reading »

Nov 13

There’s NO ‘magic pill’!

Contrary to what people may believe, It doesn’t take a miracle to lose weight.  However, it does take commitment and drive… there is no ‘magic pill’.   It’s not about going on a strict 1100 calorie diet (please don’t do that).  You don’t have to ban your favorite food forever.  It’s not about killing yourself …

Continue reading »

Oct 16

Beachbody Ultimate Reset COMPLETE!!

I completed the Beachbody Ultimate Reset and it went GREAT!!  I feel fantastic and believe I was ready for it! Make sure to check out my complete review HERE!

Oct 16

Banana Cookies

If you know me, you know I LOVE cookies. They are my weakness… chocolate chip, peanut butter, oatmeal… I love them all! If fact, they are one of the main culprits in my second pregnancy weight gain. There wasn’t a cookie I said “No” to. Now I am on a search for healthy cookie recipes …

Continue reading »

Oct 10

Does healthy food cost more?

You hear it everywhere, “Healthy food is so expensive!”  or “I just can’t afford to eat healthier”.  The same people that say that will stop off at a bakery or a local fast food joint and spend $6.00 on a meal for one person.  Why are we so willing to spend $1.69 PER COOKIE at the …

Continue reading »